КАТЕГОРІЇ

Агіографія

Агіографія (8)

Золотоуст український – святий Дмитро Ростовський

Багато переказів і пісень породжує народ, але чимало з них іде в забуття. Іноді недовгий вік випадає на долю усного слова. Слово ж писане живе віками, зберігаючи букву та дух свого часу. От чому такими цінними є для нас твори літописців і агіографів Русі-України. І якщо синонімом великого літописця у нас стало ім’я Нестора, то серед авторів житій святих першим називаємо святителя Дмитра (Димитрія) Ростовського. Ця людина зберегла для нащадків свідоцтва справ християнських подвижників.

Читати
Святі Русі-України

Вчення Христа відкрило нашим предкам, як перемагати  зло у світі ― добром та любов’ю. І завдяки християнству в різні епохи в нашому народі протягом тисячі років засяяла незліченна когорта святих угодників! Вони дарують людям захист, милість і порятунок.

До них ми молимося, щоб вони допомогли нам навчитися так само віддано любити Бога і нашу Вітчизну, як і вони.

До них ми звертаємося, аби засвоїти на прикладі цих подвижників, що таке стійкість, самопожертва і християнська любов.

Подібно до самоцвітів у оправі сяють вони в історії Русі-України.

Для дітей середнього і старшого шкільного віку, для допомоги викладачам християнської етики та недільних шкіл.

Читати
Життя преподобного Нестора Літописця

Всяка річ, якщо вона не відображена в книзі, буде забута. Так, якби Мойсей не отримав знання від Бога про початок і будову світу, про прабатька нашого Адама і не залишив нам все це в своїх книгах, то тривалість часу приховала б це від нас, зробивши темрявою, невідомістю. Але Бог посилає, коли хоче, літописців, щоб наступні покоління, прочитавши їхні писання, змогли отримати від цього користь.

Читати
Життя преподобного Агапіта Печерського

Коли преподобний отець Антоній Печерський був прославлений даром зцілення, прийшов до нього в печеру з Києва блаженний Агапіт, шукаючи душевних ліків через постриження в святий чернечий чин, і отримав його.

Читати
Життя преподобної Марії Єгипетської

В одному палестинському монастирі біля Кесарії жив преподобний монах Зосима. Його віддали в монастир ще в ранньому дитинстві, і він перебував там до 53 років, аж поки його не почала паморочити одна думка: „Чи знайдеться в якійсь із пустель людина, що перевищує мене в молитві та діянні?". І як тільки він таке подумав, з'явився перед ним Ангел Господній і сказав: „Ти, Зосима, за людською міркою попрацював непогано, але з людей немає праведного ні одного (Рим. 3:10). Щоб ти зрозумів, скільки ще є інших образів спасіння, вийди зі свого монастиря, як Авраам з дому батька свого (Бут. 12:1), та йди в монастир, розташований біля Йордану". Тоді ж авва Зосима вийшов з монастиря і пішов за Ангелом до Йорданського монастиря й оселився в ньому. Тут він зустрів старців, які істинно просяяли своїм чернечим життям. Авва Зосима почав наслідувати святих ченців в духовних діяннях.

Читати
Преподобні Мартин, Зоя і Світлана

Цим Угодникам Божим моляться від згубних блудних пристрастей, різних тілесних спокус.

Читати
Святокиївський богатир. Звідки був родом Ілля Муромець?

Усім нам з дитинства знайомі казкові персонажі билинних богатирів. Герої народного епосу, вони стали уособленням хоробрих захисників рідної землі від набігів кочових орд. Саме слово «богатир» тюркського походження. Вперше воно зустрічається в Іпатіївському літописі в розповіді про татарських воєвод під 1240, 1243 і 1263 роками. Для визначення поняття, яким сьогодні є слово «богатир», у давньоруській мові аж до XIII століття вживалося слово «хоробр» або, з церковнослов’янським забарвленням, «хоробрий», яке згодом перетворилося на епітет «хоробрий». Таким чином, словосполучення «хоробрий богатир» — тавтологія, тобто, як «масло масляне».

Читати
Top