Авторизація

     

КАТЕГОРІЇ

Міркування про актуальність проблеми усталення богословської термінології

Ці міркування, звісно, не є над-ориґінальними. Вважаю, що багато хто міркує аналогічно. Це роздуми звичайного читача україномовної духовної літератури.

Не скажу, що я є дуже сумлінний і широко ерудований читач. Власне, я більш-менш стежу лише за виданнями двох, на мою думку, провідних видавництв: "Свічадо" та "Дух і Літера". Уже з самого початку, як став читачем-дилетантом богословської літератури, я зразу, можливо по-дилетантськи, гостро наштовхнувся на проблему термінології. Зараз не маю часу і можливостей для детального аналізу всіх притичок, хащ та завалів на моєму шляху як релігійного читача-українця. Але ось найсвіжіший приклад.

Моя улюблена "Дух і Літера" видала трьох корифеїв сучасного православного богослов'я: Яннараса, Зізуласа і Каліста Уера. Книга Яннараса "Свобода етосу" ("The Freedom of Morality") "Дух і Літ.", 2003, переклад (з англійської?) В. Верлоки відкрила мені інтуїтивно пошукований мною екзистенціальний вимір стосунків людини з Богом. Вона проявила для мене напрямок внутрішніх пошуків - як і в шуканні Бога, так і в шуканні людини (а, на мою думку, без пошуку людини для мирянина (не самітника) немає і справжнього пошуку Бога). Звісно, я намагався вибачати недосконалість перекладу - я не міг сказати: "Я зробив би краще", але, кажучи відверто, переклад не відповів на ряд запитань - навіть намагався шукати оригінал, хоч і не вдало. Але, хоча і з усвідомленням неповноти сприйняття, глибоко засвоїв одну з ключових категорій Яннараса: prosopon= особистість, яка свобідна від природи (воіпостазує її). Якраз свобода особистости від природи і робить можливою свободу етосу, свободу любові.

Через чотири роки (ай-ай-ай, shame on me!) я добрався і до Каліста Уера, "Православний шлях", виданий "Духом і Літерою" в тому-ж таки 2003 р. (переклад Світлани Зденянчин). Відкривши цю книгу, я був вражений потужною духовною енергією, яка йде з неї. А ще був вражений ступором: жодної "особистости" в цій книзі немає! Отже, богослов'я Каліста Уера виключає особистість? Уер є цілком протилежним Яннарасу? А притика у тому, що там весь час говориться про особу, яка, як з'ясувалося, і є prosopon . Як же так?? А ще додам, що у проміжку я майже прочитав Йоана Зізуласа "Буття як спілкування"("Д.іЛіт.,2005), в якій переконливо доводиться, що "особа" (=persona) й особистість - зовсім різні речі! (в деталі не вдаюсь).

Додам, що при цьому я можу опиратись на хоч якусь богословську освіту та 25 років аматорського читання різноманітних філософів. Та ще й викладаю християнську антропологію на богословських курсах. А інший, молодший читач, все зрозуміє з україномовної богословської літератури?

Отож, проблема "животрепещуща". З цим згодні всі люди, з якими доводилося спілкуватися на цю тему: як фахівці (з Києва - з Інституту мовознавства, зі Львова - з Інституту богословської термінології УКУ, з Канади - о.Петро Ґалазда та ін.) так і такі ж аматори , як і я. Тому треба збиратися й спілкуватися. Хоча я усвідомлюю, що всі шановані громадою і мною особисто світила видання і перекладу знають, як треба перекласти українською той чи інший термін. Але й я прекрасно знаю, що у кожного з них - відповідь різна.

Щоб зібратися, потрібна добра воля і місце, яке ми (аз грішний з братами-сестрами у Христі) можемо знайти. На цю зустріч представники основних видавничих центрів (а треба, щоб були представлені люди, які займаються виданням богословської україномовної літератури з усіх традиційних конфесій та з Інституту мовознавства) можуть прийти з: 1)власним баченням руху до єдиної усталеної термінології; 2) списком-мінімумом тих термінів, які вимагають погодження з їхніми відповідниками у церковнослов'янській (чи російській), грецькій, англійській та (можливо) латинських мовах. Чекаємо-чекаємо!

Електрона адреса автора: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Read 770 times
Login to post comments
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…