Авторизація

     

КАТЕГОРІЇ

Різдвяні книжки (частина 2)

Інформація про серію "Різдвяна Антологія" львівського видавництва "Свічадо". Подаємо анотації та зміст видань цієї серії.

"Різдвяна Антологія" – спільний проект видавництва "Свічадо" (Львів) і молодої письменниці Зої Жук, яка є упорядником видань, що входять до однойменної серії.

Мета "Різдвяної Антології" – познайомити українського читача з багатством святочної літератури, найперше української. Ще одне завдання, яке ставлять перед собою і видавництво, й упорядник, - повернути традицію родинного читання, хоча б на світлий святковий час. "Різдвяна Антологія" орієнтована на те, щоб заохотити батьків дарувати дітям "під ялинку" саме книжки.

Окремо слід відзначити художнє оформлення серії - акварелі та графіку Івети Ключковської.

Серія стартувала у 2006 році й наразі включає в себе такі видання:

"Різдвяна ніч" (добірка українських і європейських легенд, а також анонімних святочних оповідань у переказі упорядника);

тритомне зібрання святочної прози українських письменників:

"Святий вечір" (оповідання);

"Казки Різдвяного ангела" (казки);

"Перед Божими яслами" (легенди).

1.

Різдвяна ніч: легенди, казки, оповідання. / Укладач Зоряна Живка. Художник Соломія Лобода. – Львів: Свічадо, 2006. – 136 с.

Різдвяна ніч: легенди, казки, оповідання. / Укладач Зоряна Живка. Художник Івета Ключковська. – Львів: Свічадо, 2007. – 152 с. (Видання друге.)

Анотація

Урочисто святкувати Різдво люди почали давно, ще в ІV ст., щойно припинилися гоніння на вірних і Церква вийшла з катакомб. З того часу й беруть початок перші різдвяні сказання та легенди. Адже власне біблійна розповідь про Різдво становить лише два фрагменти з Євангелії, і цих новозавітних текстів замало, щоб задовольнити людську цікавість. У літературу різноманітні народні різдвяні сказання та легенди потрапили на початку ХІХ ст., коли стала розвиватись література для дітей. Приблизно в той самий час з’являється власне “святвечірнє оповідання” – розповідь про якесь різдвяне диво, але не таке, що походить від Божественного втручання у людські справи, його творять людські доброта, прощення та милосердя. А традиція анонімно друкувати різдвяні історії існує стільки ж, як і самі різдвяні історії – іноді це траплялося випадково при виданні якогось колективного збірника або читанки, інколи до анонімності вдавалися відомі майстри слова. Нині годі мріяти розшукати імена цих авторів.

Ця книжка буде добрим подарунком до світлого свята Різдва Христового для усієї родини, а також стане в пригоді учителям – на уроках з українознавства, етики та для позакласного читання. Вона містить добірку різноманітних різдвяних історій – анонімні святвечірні оповідання, українські та європейські легенди й казки.

Зміст

Що Святе Письмо розповідає про народження Ісуса Христа

Різдвяні легенди та казки

Про добру дівчину та Матір Божу (українська легенда)

Як Свята родина до Єгипту тікала (українська легенда)

Золотий коник (українська казка)

Чому дітей приносять лелеки (англійська легенда)

Сказання про три дерева (англійська легенда)

Дарунок трьох волхвів (французька легенда)

Про чоловіка, який працював на Різдво (французька казка)

Маленький Гість (італійська легенда)

Боже дерево (скандинавська легенда)

Різдвяні троянди (європейська легенда)

Про одну господиню та мудреців зі Сходу (європейська легенда)

Легенда про ялинку (європейська легенда)

Золоте павутиння (легенда)

Святочні оповідання

Народився у повітці

Різдвяний дарунок

Історія пісні

“Якби Я не прийшов…”

Передріздвяні клопоти ангелів

Різдво Христове в листопаді

Різдвяна ніч

Оповідання про Святу вечерю

Трохи вічності для звіздаря

Хрещення Дінінга

Історія Різдва: від ясел до книжкової полиці (Післямова)

2.

Святий Вечір: оповідання українських письменників. / Упорядник Зоя Жук. Художник Івета Ключковська. – Львів: Свічадо, 2007. – 224с.

Анотація

Таїна пришестя Божого Сина, трепетна радість Святого вечора, що єднає цілий світ у молитві та кожну родину за святковою вечерею, завжди привертала увагу українських письменників. У жанрі святочного оповідання працювали Олена Пчілка, Михайло Коцюбинський, Степан Васильченко, Леся Українка, Богдан Лепкий, Ольга Мак, Віра Вовк і багато інших майстрів українського слова. В кожному оповіданні вони по-своєму, але трепетно й тонко, говорять про диво народження Спасителя світу та про святе світло, що несе Він кожній душі. І запитують свого читача: «А як ти зустрінеш Святий вечір? Чи народиться для тебе Син Божий?»

«Святий вечір» – другий том проекту «Різдвяна антологія», який започаткувало видавництво «Свічадо» у 2006 році.

До видання ввійшли і добре відомі читацькому загалу святочні оповідання українських класиків, і добірка творів авторів української діаспори, які щойно повертаються до читачів материкової України, а також тексти сучасних українських письменників про Різдво. Це перша спроба зібрати різдвяну прозу українських митців від ХІХ до початку ХІХ ст.. Під однією обкладинкою зійшлися понад три десятки текстів двадцяти двох письменників.

Книга призначена для родинного читання й містить твори, цікаві для різних вікових груп: для дітей молодшого, середнього шкільного віку та дорослого читача. Вона стане в пригоді вчителям української літератури, українознавства, християнської етики, служителям християнських недільних шкіл і катехитам.

Зміст

Олена Пчілка Збентежена вечеря

Михайло Коцюбинський Ялинка

Степан Васильченко Мужицький ангел

Степан Васильченко Свята вечеря

Олександра Єфименко Святий вечір

Леся Українка Святий Вечір!

Богдан Лепкий Моя перша ялинка

Богдан Лепкий Саньми

Богдан Лепкий Кутя

Богдан Лепкий Також лист

Богдан Лепкий Ялинка

Наталена Королева Різдвяні свята

Ольга Мак Вертеп

Ольга Мак Розігріті душі

Ольга Мак Возсія мирові світ разума...

Віра Вовк Ялинка

Віра Вовк Різдвяна легенда

Олександра Копач Подарунок

Іван Боднарчук Свят-вечір

Іван Бондарчук У Свят-вечір

Михайло Подворняк Світло Різдвяної ночі

Романа Кобальчинська Різдвяне

Василь Думанський Зимові етюди

Людмила Коваленко Загублене ягня

Наталя Любиченко В День народження Ісуса Христа

Зоряна Живка Німецька ялинка

Тетяна Полубко Ангелик з різдвяної ялинки

Святочні оповідання українських письменників (Післямова)

Казки Різдвяного ангела: твори українських письменників./ Укл. З. Жук. Худ. І. Ключковська. – Львів: Свічадо, 2008. – 160 с.

Анотація

З усіх християнських свят саме Різдво найдужче асоціюється з дитинством і родиною. Це надає йому особливої атмосфери – сподівання й очікування дива. Такий настрій відчули та підхопили письменники. Перші святочні історії були написані саме в жанрі казки та «чудесної оповіді», приваблює він авторів різних країн і по сьогодні. Найбільше святкових казок – про пригоди Різдвяного Ангела. Він схожий на небесних благовісників Віфлеємської ночі, але в легендах і переказах події відбуваються в далекі давні часи, а в казці чудесна зустріч стається нині, в наш час. І найчастіше Різдвяний Ангел приходить до дітей, бо вони чисті серцем і вірять у дива.

В українській літературі одними з перших різдвяних історій також були казки О.Пчілки та М. Черемшини, проте більшість творів цього жанру написані вже в незалежній Україні (І. Малкович, З. Мензатюк, М. Людкевич, М. Крижанівська, Н. Шраменко, З. Живка, М. Морозенко, О. Лущевська та багато інших). Усі вони наскрізно перейняті відчуттям дива, радості та щирості, кожна з них несе в собі дитяче зачудування життям, різдвяна казка – це притча, головне завдання якої нагадати людям настанову Спасителя: «Будьте, як діти…»

"Казки Різдвяного Ангела" – третя книжка у серії "Різдвяна антологія", що стартувала 2006 року. Вона містить твори українських письменників ХІХ-ХХІ ст.. Видання призначене для родинного читання, добірка творів розрахована здебільшого на дітей 7-12 років. Книжка стане в пригоді вчителям молодшої школи, викладачам української літератури, християнської етики, українознавства, а також катехитам і служителям недільних шкіл.

Зміст

Олена Пчілка Сосонка

Марко Черемшина Сльоза

Юрій Шкрумеляк Звідки взялася різдвяна ялинка

Юрій Шкрумеляк Казка про золоті пера

Зоя Вишгородська Різдвяна казка

Іванна Савицька Різдво у лісі

Іван Керницький Різдвяна казка

Ольга Мак Морозні візерунки

Марія Людкевич Різдвяний ангелик

Іван Малкович Павучок

Зірка Мензатюк Снігові колядки

Зірка Мензатюк Казка про колядку

Марічка Крижанівська Різдвяна історія

Наталя Шраменко Різдвяне диво

Fabula Veridicus Дівчинка-ґудзик

Зоряна Живка Казка про справжнє Різдво

Меланія Павленко-Кравченко У ніч, коли народився Син Божий…

Галина Манів Казка про дівчинку, яка мріяла стати чарівницею

Людмила Юрченко «Небо і земля нині торжествують…»

Валентина Вздульська Горобине Різдво

Юля Смаль Казка про хитрого Лиса, капосне Чортеня, Різдвяного Ангелика та дітей

Микола Мучинський Сніжинка

Марія Морозенко Зимова казка

Марія Морозенко Руде цуценятко і різдвяний ангел

Маргарита Лип'ятських Різдвяна феєрія або нечувані сни

Оксана Лущевська Калейдоскоп

Світла радість різдвяного дива (післямова)

Готується до друку на 2009 р.:

Перед Божими яслами: різдвяні легенди в переказі українських письменників.

Read 1699 times
Login to post comments
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…