Авторизація

     

КАТЕГОРІЇ

Святі Русі-України

Вчення Христа відкрило нашим предкам, як перемагати  зло у світі ― добром та любов’ю. І завдяки християнству в різні епохи в нашому народі протягом тисячі років засяяла незліченна когорта святих угодників! Вони дарують людям захист, милість і порятунок.

До них ми молимося, щоб вони допомогли нам навчитися так само віддано любити Бога і нашу Вітчизну, як і вони.

До них ми звертаємося, аби засвоїти на прикладі цих подвижників, що таке стійкість, самопожертва і християнська любов.

Подібно до самоцвітів у оправі сяють вони в історії Русі-України.

Для дітей середнього і старшого шкільного віку, для допомоги викладачам християнської етики та недільних шкіл.

 

СВЯТІ  РУСІ-УКРАЇНИ

 З давніх-давен у нашому  народі шанували людей, які прагнули жити правдою і творити добро для ближнього. Силу так жити цим людям завжди давала віра і любов до Бога. Церква називає таких людей святими.

Як же починалася святість на нашій землі?

Майже дві тисячі років тому апостол Андрій воздвигнув хреста на Дніпровських кручах і передрік: “Благодать велика засяє на горах цих. Тут буде град великий, і багато церков воздвигне Бог”. Настав час, і справдилися слова апостола. Через князя Володимира Великого Господь просвітив нашу землю світлом християнської віри.

Учення Христа відкрило нашим предкам, як перемагати  зло у світі ― добром та любов’ю. І завдяки християнству в різні епохи в нашому народі протягом тисячі років засяяла незліченна когорта святих угодників! Вони дарують людям захист, милість і порятунок.

До них ми молимося, щоб вони допомогли нам навчитися так само віддано любити Бога і нашу Вітчизну, як і вони.

До них ми звертаємося, аби засвоїти на прикладі цих подвижників, що таке стійкість, самопожертва і християнська любов.

Подібно до самоцвітів у оправі сяють вони в історії Русі-України.

Ця книга ― вияв нашої пошани та вдячності нашій Церкві та її святим: святителям, преподобним, мученикам і благовірним правителям. Без їхніх духовних подвигів ми не отримали б у спадок безцінні духовні дари – нашу православну віру й нашу християнську культуру.

З любов’ю ми згадуємо сьогодні тих, хто жив в ім’я Вітчизни та православної віри, хто й після смерті береже, зцілює і наставляє.        

                   Святі угодники Русі-України, моліть Бога за нас! 

 

І Русь, і Україна

Нашу рідну землю ми називаємо тепер Україною. Це наша Вітчизна-мати, яку ми любимо і дбаємо за неї.

А раніше, приблизно тисячу років тому, земля, на якій ми тепер живемо, іменувалася Русь. До Русі входили землі Прикарпаття, Закарпаття, Волині, Поділля, Наддніпрянщини та Чернігівщини. А мешканців цієї країни називали або так само – Руссю або русинами. Уперше русинами називає жителів Русі преподобний Нестор Літописець, описуючи похід князя Олега на Царгород у 912 році. Цю назву, так само як і назву русичі, ми вживаємо щодо людей давніх часів, коли говоримо про наших предків. А пізніше, починаючи приблизно з XVI  століття, щодо нашого народу вже вживаємо назву українці. Це наш, один і той самий народ.

Святині нашої землі є життєдайним джерелом духовності. Наші предки, радіючи великій кількості храмів і монастирів дивовижної краси, населених подвижниками, саме тому і нарекли її Святою Руссю. Ми ж, коли говоримо про нашу Батьківщину, іноді вживаємо назву “Русь”, іноді Русь-Україна, не розділяємо їх. Майже так само (“Україною-Руссю”) називав нашу землю і видатний історик, перший Президент України Михайло Грушевський.

 Джерела Київської Русі дали  витоки також і духовно поєднаним з нами  Росії та Білорусі. І назва «Свята Русь» поширилася на весь простір – від Карпат і Біловезької пущі аж до Сибіру. Святу Русь творили подвижники з усіх племен і народів, які мешкали на цих землях. І повсюди служили Богу і людям наші співвітчизники. Але нам слід пам’ятати, що початок християнства усіх східних слов’ян саме в серці нашої землі, у Києві.                

 

Чому ми шануємо святих

 Від перших століть свого існування Православна Церква шанувала людей, які постраждали за віру, які своєю поведінкою й усім життям наслідували заповітам Ісуса Христа. Їх прославляють як святих.

У цій книзі описуються подвиги найшанованіших святих нашої землі. Були часи, коли перекази про їх життя та діяння передавалися з уст в уста по всій Русі-Україні. Православні святі були героями, їх наслідували. Багато віруючих зцілювалися від хвороб, уникали небезпек, коли підносили свої молитви до них.

Згодом імена святих стали забувати – нові герої заволоділи розумом та серцями. Та тепер нам потрібно  до них повернутися, їх згадати. Адже вони можуть і повинні стати для нас взірцем.

Першими з них стали мученики, які навіть перед загрозою смерті не зреклися віри християнської і прийняли смерть від рук гонителів. Людей, які славили Господа і постраждали за віру, але залишилися живими, називають сповідниками. Уже в перші століття християнства до лику святих було приєднано також святителів – святих єпископів. У їх числі ― патріархи, митрополити.

Ті з єпископів і священиків, хто зазнав мученицької смерті, називаються священномучениками. Ченців, які досягли молитвами і духовними подвигами святості, іменують преподобними, а тих із них, хто загинув за віру, ― преподобномучениками.

Людей, які досягли святості у повсякденному житті, називають у Православ’ї праведними. А князів, правителів держави – благовірними князями.  Тих, хто багато зробив для поширення, прийняття Православ’я в будь-якій країні називають рівноапостольними.

Але давайте спробуємо вчитатися в життєписи православних святих Русі-України, замислитись над їхньою долею і діяннями. Можливо, це допоможе нам збагнути причини  розладу в нашому суспільстві та розсіяти сумніви у власних душах...

У цих життєписах ― історія нашої країни, її перемоги в утвердженні добра та зміцненні віри. Їх писали у різні часи та різні автори. Найперші святі Русі, життєписи яких дійшли до нас – це преподобні Києво-Печерського монастиря. Їх житія, починаючи з ХІ ст., вміщено у славнозвісному Києво-Печерському Патерику, який започаткував іще основоположник вітчизняного літописання преподобний Нестор Літописець.

Згодом великий подвиг збирання житій святих на кожен день церковного календаря здійснив наш видатний просвітитель святитель Дмитро Ростовський наприкінці XVII ст. Про його працю ви зможете прочитати в цій книзі.

Святий апостол Павло говорив: «Пам’ятайте наставників ваших, які проповідували вам слово Боже ... наслідуйте віру їхню». Ці слова можна звернути до усіх православних святих землі Руської. Звернені вони і до нас із вами, любі друзі.

Read 847 times
Login to post comments
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…