Print this page

"Той, що є". Іконопис майстерні „Зографос"

10 червня в столичній Галереї мистецтв ім. Олени Замостян, що діє при Києво-Могилянській академії, розпочала роботу іконописна виставка „Той, що є". Така глибока в богословському сенсі назва стосується дуже відомого фрагменту з Біблії, а саме історії про Мойсея, якому Бог відкрив своє ім'я: «І сказав Бог Мойсеєві: Я Той, що є" (Вих. 3:14). Тому й сама виставка є також відкриттям - відкриттям того, чим є ікона, що є її смислоутворюючими чинниками, в чому полягає розвиток іконописного мистецтва та його естетичні перспективи.
В експозиції представлені роботи п'яти художників - киянина Дмитра Гордіци, львів'ян Мар'яни Фляк, Уляни Томкевич, Данила Мовчана та Ганни Бойко з Ужгорода. Всі вони об'єднались у творчу майстерню „Зографос", щоб під молитовним заступництвом святого апостола, євангеліста та іконописця Луки, якого вони обрали своїм духовним охоронцем, досягати найвищих художніх вершин іконопису.

Загалом роботи цих майстрів визначаються особливою свіжістю образів, оригінальністю богословського бачення та інтерпретації подій духовної історії, мажорним настроєм, експериментаторством з лініями, формами, пропорціями і перспективою. Є й декілька дуже цікавих сюжетних експериментів. В цьому плані слід відзначити диптих Данила Мовчана „Пісня пісень", який складається з двох фігур - чоловічої та жіночої - котрі обернені одна до одної в прояві тілесно-духовної симпатії. Над чоловічою фігурою слова „Отверзі мі, сестро моя", а над жіночою - „Да снідет брат мой". Цікава ікона Мар'яни Фляк „Зустріч Марії та Єлизавети", на якій особливо підкреслено жіночість обох образів, їхню таємничість та глибоку взаємну діалогічність. Не можна пройти повз „Пресвяту Трійцю" цієї ж авторки - це ікона дуже емоційного письма, вона наче промовляє до того, хто на неї дивиться, зрозумілими тільки йому духовними словами мовчазної молитви. Такий особливий ефект досягається не тільки завдяки високій художній майстерності, але й шляхом надбання індивідуального духовного досвіду в пізнанні Таїни Пресвятої Трійці.

Вельми оригінальною є ікона Д. Мовчана „Церква св. Михаїла", на якій у червоно-чорній палітрі зображено типовий західно-український сільський храм з дерев'яною стріхою та побіленими стінами. Ікона дуже енергетична, на ній ніби намальовано духовну ауру храмової будівлі, куди протягом сотень років люди приходять, щоб поспілкуватись через молитву з Богом та взяти участь в принесенні євхаристійної жертви. Червоний колір в даному разі несе на собі відчутне євхаристійне наповнення, адже це колір крові, вина, а також колір Пасхи, але й колір гніву.

Прекрасні ікони Дмитра Гордіци. Саме його пензлю належить образ „Той, що є", який і дав назву цілій виставці. Це образ розіп'ятого Христа, на обличчі якого поєднується непоєднуване - страждання та радість. Це страждання тілесної плоті, жорстоко замученої на смерть людини; і це радість живого Господа за те, що створене за Його подобою людство більше не муситиме існувати в полоні гріха, але поверне собі милість Божу і тим самим можливість для духовного зростання. Не можу не відзначити також ікони „Богородиця Панагія" та „Розп'яття з пристоячими" Д. Гордіци. Перша з них виконана в автентичному українському стилі, українською мовою та українізованим слов'янським шрифтом зроблено й напис на іконі „Богородиця панагія". Сама Богородиця на цьому зображенні має підняті вгору дві руки за типом відомої Богоматері Оранти з київського собору св. Софії, але самі долоні зігнуті так само, як згинаються долоні пресвітера, коли він звершує Євхаристію та в молитовному благанні підносить руки до неба. Ікона „Розп'яття з пристоячими" цікава нестандартністю зображених форм, вдало підібраною кольоровою палітрою, стилістичною єдністю композиції.

 У цілому від виставки виникає дуже світле, дуже повне враження. Велика за це подяка майстрам. Українська ікона - це щось незвичайне.
Read 925 times
Login to post comments
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…