Авторизація

     

КАТЕГОРІЇ

Релігійний живопис Андрія Тирпича

Столична Галерея мистецтв ім. Олени Замостян, котра діє при Києво-Могилянській академії, приймала протягом кінця квітня - початку травня у своїх стінах виставку релігійного живопису львівського художника Андрія Тирпича. Чорно-біла графіка, дизайнерський та фотографічний колаж, різьблення по дереву - ось ті художні методи, якими працює даний майстер. Глибина його релігійних рефлексій вражає насамперед оригінальністю, справжністю, точністю. Андрій Тирпич на своїх картинах демонструє власне, дуже індивідуальне переживання християнства та його основних істин. Він споглядає Сина Божого, Ісуса Христа, дивиться на Його страждання і тим самим співстраждає із Ним. Творчість цього художника проникнута дуже інтенсивним переживанням розірваності буття на грішний світ та святе небо, вона показує христологічність усіх видів життя, приреченість зла, трагізм позбавленого зв'язку з Богом існування та фатальну роль гріха на людському шляху особистісного розвитку в процесі становлення людини Нового Заповіту - правдивого християнина.

Невимовно цікаво спостерігати, як львівському художнику вдається бути християнином в мистецтві. Саме християнськими мотивами пояснюється його закцентована увага на трагічній стороні буття, людських гріхах, можливості перебороти ці гріхи через молитовну участь в священному хресному подвизі Ісуса Христа. Окремо слід відзначити бачення художником онтологічної ролі храму як кордону між гріхом та святістю. Храм як енергетичний центр місцевості, доводить майстер живопису, є не тільки місцем богослужінь, але й основним духовним спротивом діям сил темряви та зла.

Турбує львівського художника і проблема духовного усвідомлення власного національного покликання. Проблема українства в його інтерпретації починає вигравати зовсім новими барвами. На картинах показано величезний духовний потенціал української нації - нації християнської, боголюбивої, христоцентричної. Українство розуміється Андрієм Тирпичем як даний Богом хрест, як талант, котрий потрібно не заховувати в ґрунт подалі від людських очей, а реалізовувати, плекати, розвивати. В цьому свою роль грає і тема українського мучеництва - мистецьке зображення рефлексій щодо програних національно-визвольних змагань 1917 - 1921 років, Голодомору, жорстоких репресій радянської влади, зрадництва в середовищі української інтелігенції та інших історичних трагедій нашої Батьківщини.

Read 896 times
Login to post comments
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…