Українська християнська культураУкраїнська християнська культура
Асоціація дослідників та шанувальників
Про сайт Актуальне Календар Альманах Фотогалерея Форум Контакти
на головнунаписати листа
Головна arrow Ойкумена України arrow Святий покровитель Києва
Теми:
Історія, історіософія
Богослів'я, філософія
Ми - громадяни України
Ойкумена України
Святині
Українська мова та її застосування
Українська християнська література
Шедеври культури та її творціКАЛЕНДАРОстанні новини:
У Львові відкрили першу в Україні лабораторію фольклористичних досліджень
20.07.2010
У Львові відкрили першу в Україні лабораторію фольклористичних досліджень

Усі бажаючі зможуть висловити думки стосовно конкурсних проектів пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у Львові
14.07.2010
Усі бажаючі зможуть висловити думки стосовно конкурсних проектів пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у Львові

Вийшов путівник «Дванадцять маршрутів Київщиною»
11.06.2010
Вийшов путівник «Дванадцять маршрутів Київщиною»

Вийшов диск з українською середньовічною музикою «Терра козацька»
10.06.2010
Вийшов диск з українською середньовічною музикою «Терра козацька»

Перша в історії України широкомасштабна збірка пам’яток державотворення від Києворуської доби до сьогодення
10.06.2010
Перша в історії України широкомасштабна збірка пам’яток державотворення від Києворуської доби до сьогодення

Святий покровитель Києва | Друк |
02.05.2008 
Інтернет-версія газети "Віра і культура" №38-2007   
Чи мав Київ якийсь герб у давнину, поки що невідомо. Вважається, що київське ополчення (як і ополчення інших міст та земель) мало прапори з власними геральдичними символами, але це тільки припущення. Документальні свідоцтва про наявність гербів Києва та Київщини (які слід розрізняти) з'являються лише з XV cт.

Чи мав Київ якийсь герб у давнину, поки що невідомо. Вважається, що київське ополчення (як і ополчення інших міст та земель) мало прапори з власними геральдичними символами, але це тільки припущення. Документальні свідоцтва про наявність гербів Києва та Київщини (які слід розрізняти) з'являються лише з XV cт. Найбільш вживаним гербом Київщини принаймні з початку було зображення Архангела Михаїла.

 

Перша відома згадка про герб у вигляді "архангела біло крилатого вправо на синьому полі" належить до 1414 р. Ангел з мечем з кінця XV cт. був гербом Київського воєводства. Відома й інша символіка Київщини - св. Георгій (схоже, що, за св. Георгія автор повідомлення прийняв так звану "Погоню" - вершника, зображуваного на литовському гербі) та ведмідь, які зображалися на корогві в середині XV ст. Коли київське воєводство увійшло до Речі посполитої у XVI, Олександр Гваньїі, 1572 р. київський прапор мав таке саме зображення. Найбільш відоме зображення гербу у "Гербовнику польському" Каспара Нєсеєцького (1839): Ангел тримає опущений долом у низ меч і піхви. Після приєднання до Російської імперії "Царський титулярник" 1672 р., містить зображення Архангела з піднятим мечем та щитом в античному обладунку, на лазуровому полі, як київським земельний герб.

 

Він прикрашав Київський піхотний і драгунський полки 1712, печатку київського козацького полку, герб київського намісництва 1781. (В той же час гербом, міста Києва, який з'явився, треба гадати після запровадження магдебурзького права, був лук з двома стрілами, а пізніше самостріл (арбалет), це згадується у Юзефа Верещинського - 1595 р., фігурує на медалі 1651 р. та на одному з малюнків Абрагама вам Вестерфельда, а також на корогвах київських козаків (1651).


У XVII-XVIII ст. київський магістрат вживав печатки зі самострілом.

Коли у 1782 р. складався реєстр гербів російських міст, тодішні фахівці з геральдики (це для Росії наука) не стали вдаватися до тонкощів київських традицій і затвердили емблему Київської землі як герб м. Києва. Отже з 4 червня 1782 р. офіційним символом Києва став Архангел Михаїл. Відповідно до реєстру, він був "изображен в голубом поле, стоящим на горе в воинском снаряде, в правой руке держит меч, а в левой щит; глава непокровенна, около главы венец". У 1856 р. був затверджений герб Київської губернії, основне зображення якого збігалося з міським. Щодо старого київського герба (самостріла), то його останнім часом почали використовувати як геральдичний символ Подолу. З 1851 р. над щитом герба Києва як губернського міста зображувалася імператорська корона, 3 1857 р., архангел змінив металевий меч на "полум'яніючий", а гербовий щит, згідно з новими геральдичними правилами, отримав прикраси: губернський герб був оточений золотим дубовим листям, з'єднаним Андріївською (блакитною) стрічкою та міський - увінчаний шапкою Мономаха (яка свідчила, що у Києві колись був великокнязівський престол) і оточений Олександрівською (червоною) стрічкою з двома золотими колосками (символ розвинутого сільсько-господарства у міській окрузі), У лютому 1917 р. Олександрівську стрічку замінили на Володимирську (чорно-червоно-чорну).

 

У радянський час герб з "церковною" символікою вийшов з ужитку. Тривалий час Київ обходився без офіційної міської символіки, аж поки 1966 р. не було проведено конкурс на новий герб. Переміг проект архітектора Флоріана Юр'єва і скульптора Бориса Довганя. У 1969 р; новий герб столиці Радянської України був затверджений Його головними фігурами стали золота гілка каштана (яка мала символізувати розвиток соціалістичного Києва) та срібний лук (героїчне минуле давнього Києва) на полі кольорів прапора УРСР. Герб вийшов досить вдалим (особливо у порівнянні з іншими радянськими міськими гербами з їхніми шестернями та колбами).


Після того, як Київ став столицею незалежної України, постало питання про повернення до історичних традицій у міській геральдиці. Влітку 1995 р. ухвала Київ ради поставила крапку в дискусії. Зображення вождя небесного воїнства з цього часу офіційно вважається міським гербом.


Гломозда К. До історії київських гербів // Знак-- 1993, липень;
ГречилоА. Міський герб Києва: становлення і перспектива //там само,
Дашкевич Я. За стародавні традиції нового герба Києва //там само

 

Координати:

вул.Полупанова, 10,
парафія св. Катерини,
Центр богословських досліджень
м.Київ (Виноградар),
тел.: 8 (044) 360 24 02
моб.: 8 (098) 452 22 05
e-mail: vira_batkiv@ukr.net
схема проїзду >>